Епоксидка чи поліефірка?

Не рідко ми чуємо, що поліефірна смола краще епоксидної. Давайте розкладемо по поличках всі достоїнства і недоліки поліефірних та епоксидних смол. Приєднуйтесь до обговорення.

Плюси поліефірної смоли.
Плюсів у поліефіркі насправді не багато. Найголовніший - це ціна! Найдешевша поліефірна смола може бути в 3 рази дешевше епоксидної, та й затверджувача (каталізатора) до неї, як правило потрібно дуже мало - 1-2%!
Другий плюс поліефірок - це швидкість полімеризації, - 2,5-3 години. Чи не правда, це дуже зручно ?!
Третій і, напевно, останній плюс - це її деяка еластичність, міцність на вигин. Все, більше плюсів ми не знаємо! Якщо ви знаєте, повідомте нам, будь ласка, про них.
Мінуси поліефірної смоли. Нажаль, мінусів у поліефірів більше.
Найголовніший мінус поліефірок - це стирол, навіть так звані ненасичені смоли містять 10-20% стиролу. Що це означає? Без хорошого респіратора працювати неможливо, навіть у відкритому гаражі взимку. Стирол практично не виводиться з організму, накопичуючись в печінці! Як пише форумчанин Feanor: «можна полетіти в світ веселок і зірок». Якщо ви працюєте в приміщенні, що цілком логічно, то потужна витяжка повинна бути присутня обов'язково! Ціна ненасичених поліефірних смол вже близька до епоксидних, але хрін від цього не солодше!
Поліефірка розчиняє пінопласти і полістироли, а без цих матеріалів не обійтися, наприклад, при виготовленні "болванки" або майстер-моделі.
Поліефірку не рекомендується наносити на епоксидку, вона з часом відстане. Виною всьому парафіни і ефіри, що входять до складу поліефірних смол. Наприклад, у вас є човен, побудований із застосуванням епоксидної смоли, і його потрібно відреставрувати. В такому випадку використовуйте тільки епоксидну смолу. До речі, епоксидка лягає нормально на добре зашкурену і знежирену поліефірку і "пролежить" там довго.
При роботі з поліефіркой не рекомендується зупинятися більш, ніж на 2 години, виріб бажано зробити за один прийом. Виною тому ті ж парафіни. Якщо перший шар скломата, викладений вчора, вже висох остаточно, то другий сьогоднішній ще деякий час буде триматися, потім відвалиться.
Поліефірка дає більшу усадку, ніж епоксидка, тому при виготовленні матриць, форм, оснащення краще використовувати епоксидку.
Поліефірка «фільтрує», тобто пропускає воду! Яхта, наприклад, до кінця сезону буде важити трохи більше, ніж на початку. Деякі спеціалісти стверджують: "Яхта з поліефірної смоли - це ширвжиток, дешева рибка, конвеєрна робота!". Ось для чого придумали гелькоути і яхтові емалі!
Термін зберігання деяких поліефірок до півроку, тому можна купити кота в мішку, що найчастіше і відбувається!
Поліефірка без каталізатора може мимоволі полимеризоваться після закінчення терміну зберігання.
Хороша поліефірка не дешевше епоксидки!
Поліефірна смола - це не клей, нею нічого не можна склеїти!

Теперь про плюси епоксидної смоли.

Епоксидна смола - це, в першу чергу, КЛЕЙ! Вона клеїть все, крім термопластів, поліетиленів, тефлон і їх похідних (полікарбонат, оргскло, поліпропілен).
Епоксидна смола має великий термін зберігання: 5 і більше років. Деякі наші клієнти говорили, що знаходили на полицях в гаражах забуту епоксидку 20-30-річної давності, додавали свіже затверджувач і вона "працювала"! Термін зберігання затверджувачів коливається від 1 до 2-х років. Після закінчення цього часу їх кількість методом проб потрібно просто збільшувати.
Стандартна немодифікована епоксидка при кімнатній температурі не має запаху взагалі. Затверджувачі частіше мають запах сечовини, але з поліефірної смолою ні в яке порівняння не йдуть. Можна працювати прямо вдома і без протигаза. Після повного затвердіння вироби з епоксидної смоли можна вважати екологічно чистими! Поліефірка ще довгий час буде вивітрюватися.
Епоксидка не боїться впливу води і деяких агресивних матеріалів. Список цих матеріалів у вільному доступі. Епоксидними емалями покривають цистерни і трубопроводи.
В'язкість епоксидної смоли можна зменшити, використовуючи активні розчинники або пластифікатори. Активні розріджувачі погіршують якості смоли, вони містять "епоксидне число" і, як смола, вступають в реакцію полімеризації. Активні розріджувачі також підвищують пластичність готового виробу. У нашому асортименті є готові пластифіковані смоли.
Усадка епоксидної смоли, як правило, 0,3-0,5%, а при використанні деяких отвердителей і (або) наповнювачів (аеросил, мікроцелюлоза, фібра) - 0,2-0,3%. Пам'ятайте, розчинники типу 646, 647, ацетон і ін. Різко підвищують усадку і погіршують якість готового виробу! Наповнювачі типу мікросфера, тальк, мармурова мука, алюмінієва пудра, пігменти знижують усадку.
Виріб з епоксидної смоли на 20-30% легше, ніж з пліефіркі (при рівній міцності), а значить і не дорожче!
мінуси епоксидної смолиМінусов у епоксидки не так вже й багато.
Найбільший мінус епоксидної смоли - це час полімеризації. Існує три стадії полімеризації епоксидної смоли. Перша - на отлип, як правило, це близько години. Друга - первинна полімеризація, коли за 24 години при кімнатній температурі смола набирає 70-80% своєї міцності. Третя стадія - повна полімеризації